خرید از صفر کیلومتر:
بازار اینترنتی صفر کیلومتر، پلتفرمی است در حوزه تجارت الکترونیک و این امکان را ایجاد کرده که شهروندان سطح شهر قزوین بتوانند شبانه روز به منتخبی از فروشگاه های برتر سطح شهر بصورت آنلاین دسترسی داشته باشند.
در این پلتفرم، فروشگاه های سطح شهر قزوین اقدام به ایجاد فروشگاه آنلاین در بستر بازار اینترنتی صفر کیلومتر می نمایند و محصولات خود را همراه با مشخصات و قیمت هایشان در حساب کاربری خود بارگذاری می کنند و بدین ترتیب، بازدید کنندگان و خریداران اینترنتی می توانند با مراجعه به وبسایت اینترنتی صفر کیلومتر، از آخرین محصولات و قیمت های فروشگاه های مختلف سطح شهر مطلع شوند، اقدام به مقایسه میان محصولات فروشگاه های مختلف کنند و در نهایت، به خرید اینترنتی محصول مورد نظر خود از فروشگاه منتخب خود در سطح شهر قزوین مبادرت نمایند.
خریداران آنلاین پس از انجام پروسه انتخاب محصول، ثبت آدرس تحویل کالا و پرداخت وجه (که هم بصورت اینترنتی قابل پرداخت بوده و هم درب منزل می توانند مبلغ خرید را بپردازند)، در کمتر از ۱۲ ساعت محصول سفارش داده شده را در آدرسی که در پروسه خرید درج کرده اند، تحویل بگیرند. لازم به ذکر است که هزینه ارسال کالا برای مشتریانی که بصورت اینترنتی خرید کرده اند، رایگان است.
صفر کیلومتر سعی دارد با همکاری مغازه های سطح شهر، به جا انداختن فرهنگ خرید اینترنتی در شهر قزوین کمک کند. بدین صورت که بستری امن و مطمئن برای شهروندان و خریداران قزوین ایجاد کند تا بتوانند بدون نیاز به صرف زمان و یا هزینه، تنها با اتصال به اینترنت اقدام به بازارگردی اینترنتی یا ویترین گردی مجازی کنند و همان کارهایی را که در هنگام بازدید حضوری از مغازه های سطح شهر قزوین انجام می دهند، بصورت مجازی و آنلاین در منزل خود انجام دهند تا هم در زمان صرفه جویی کنند و هم به آخرین اطلاعات مربوط به تمامی محصولات فروشگاه های سطح شهر قزوین دسترسی داشته باشند. به عبارت دیگر، فاصله شما تا ویترین فروشگاه ها، فقط صفر کیلومتر.

نحوه خرید اینترنتی از صفر کیلومتر:
برای خرید از صفر کیلومتر، لازم است کاربران ابتدا در پلتفرم صفر کیلومتر ثبت نام کرده و حساب کاربری خود را ایجاد کنند. پس از ایجاد، خرید کالا توسط کاربران در بازار اینترنتی صفر کیلومتر به دو صورت انجام می گردد: حالت اول آنست که کاربران فقط به دنبال کالای خاصی هستند، حالت دوم بدین صورت است که بازدیدکنندگان به دنبال خرید از فروشگاه مد نظر خود هستند.
در صورت انجام خرید به شکل حالت اول، کاربران کافیست در نوار جستجو واقع در بالای صفحه سایت، دسته بندی (صنف) کالا و نام کالا را در نوار جستجو تایپ کرده و گزینه “جستجو” را کلیک کنند.

پس از آن، صفحه جدیدی باز می شود که متناسب با جستجوی صورت گرفته توسط شما، مجموعه ای از محصولات را همراه با فروشگاه ارائه دهنده محصول به کاربر نمایش می دهد.

کاربر با بررسی محصولات نمایش داده شده به عنوان نتیجه جستجو و مقایسه آنها با یکدیگر، کالای مورد نظر خود را انتخاب کرده و اقدام به خرید اینترنتی محصول می نماید.

همچنین فروشنده می تواند با کلیک بر روی اسم فروشگاه ارائه دهنده محصول، وارد فروشگاه اینترنتی آن مغازه شده و دیگر محصولات آن فروشگاه بازدید نماید.
در صورتی که کاربر صرفا قصد بازدید محصولات یک فروشگاه خاص را مد نظر داشته باشد، می تواند با پیدا کردن فروشگاه مورد نظرش در قسمت “آخرین ویترین ها”، وارد فروشگاه اینترنتی آن مغازه شده و از ویترین ها و محصولات آن فروشگاه بصورت آنلاین بازدید نماید و مطلع شود و در صورت تمایل، اقدام به خرید محصولی از فروشگاه مورد نظرش نماید.

برای راحتی بیشتر این نوع کاربران، به زودی موتور جستجویی مختص فروشگاه های پیاده سازی خواهد شد تا کاربر تنها با سرچ کردن اسم فروشگاه و انتخاب صنف آن، بتواند به راحتی فروشگاه مورد نظر خود را پیدا کرده وارد اکانت آن شده و بازدید کند.