الف) تعاریف و اصطلاحات:

-“ما” و “صفر کیلومتر” به معنی وب سایت صفر کیلومتر است.

-” شما ” و ” کاربر ” اشاره به هر کسی که از وب سایت صفر کیلومتر استفاده می کند دارد.

-” ویترین ”  از چند عکس تشکیل می شود و اشاره به این مجموعه عکس دارد که فرد با یک موضوع خاص قرار می دهد. هر ویترین نهایتا می تواند شامل پنج عکس باشد.

-” فروشگاه ” و “مغازه دار” اشاره به فروشگاه هایی دارد که اقدام به ثبت ویترین خود در سایت ما نموده اند. همچنین فروشگاه هایی که از طریق صفر کیلومتر فروش اینترنتی دارند نیز شامل این تعریف می شوند.

-” فروشنده ” اشاره به فردی دارد که فروشگاه خود را در صفر کیلومتر ثبت کرده است.

-” مشتری ” یا ” خریدار ” به فردی گفته می شود که اقدام به سفارش اینترنتی کالا از طریق صفرکیلومتر کند.

-” کالا ” به معنی هر چیزی است که فروشگاه در ویترین خود به نمایش گذاشته است و یا قصد فروش آن را دارد.

 

ب) قوانین کلی:

– توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های صفر کیلومتر منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقبا کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربر است. در صورتی که در قوانین مندرج، رویه‏‌ها صفر کیلومتر تغییراتی در آینده ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما از سایت به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

– کاربر با ثبت نام در صفر کیلومتر می‌پذیرد که قوانین و مقررات صفر کیلومتر را به صورت کامل مطالعه کرده و پذیرفته است. این قوانین ممکن است در طول زمان تغییر کند، استفادۀ مستمر کاربران از صفر کیلومتر به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.

– برای استفاده از صفرکیلومتر لازم است که هر کاربر یک حساب کاربری درصفرکیلومتر بسازد. برای استفاده از صفرکیلومتر کاربر باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در سایت صفرکیلومتر ثبت کنند.

– هر فرد تنها می‌تواند یک حساب کاربری  در صفرکیلومتر داشته باشد

– مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص در سایت صفر کیلومتر انجام می‌شود به عهدۀ کاربر است

– مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهدۀ کاربر است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع مسئول سایت  برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌ رسانی به سایت انجام نشده است مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود به عهدۀ کاربر خواهد بود.

– هر گونه اقدامی از سوی کاربران که منجر به ورود خسارت به شهرت تجاری، نام و اعتبار صفرکیلومتر شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی و صفر کیلومتر حق غیر فعال نمودن کاربر و اقدام قانونی علیه وی را جهت مطالبه خسارت و احقاق حقوق قانونی خود خواهد داشت.

 

ج)قوانین مربوط به فروشگاه ها:

– کاربر موظف است اطلاعات حقیقی و صحیح خود را در فرایند ثبت نام وارد نماید . در صورت عدم مطابقت مشخصات حساب کاربری فرد مسدود خواهد شد و با فرد خطاکار برخورد خواهد شد.

– درج آدرس و شماره‌ی تماس فروشگاه برای کلیه‌ی افرادی که قصد دارند به عنوان مغازه‌دار ثبت نام کنند، الزامی است .

– بروز رسانی اطلاعات و تصاویر ویترین‌ها به عهده‌ی مدیریت فروشگاه بوده و وبسایت صفر کیلومتر، مسئولیتی در این زمینه عهده‌دار نیست .

– مسئولیت حفظ و حراست از اطلاعات حساب‌ کاربری، به عهده‌ی شخص ثبت نام کننده است و وبسایت صفر کیلومتر در قبال سهل‌انگاری کاربران و هر گونه سوء استفاده‌ی احتمالی از آن مسئولیتی ندارد .

– فروشگاه موظف است تنها مواردی را برای نمایش و فروش قرار دهد که مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد .

– فروشنده کالا موظف است در صورت فروش اینترنتی ، در زمان تحویل ، از خریدار رسید دریافت کالا بگیرد .

– صفرکیلومتر یک بازار اینترنتی است که تنها یک وب سایت و خدمت نرم افزاری است که ارتباط بین فروشندگان و مشتریان را جهت نمایش کالا و انجام معامله  فراهم می کند. هر دو طرف معامله مختار هستند قبل از انجام معامله آنرا بپذیرند یا رد کنند. پس هر گونه معامله ای که انجام می شود (فروش کالا و خرید آن توسط مشتری ) بعنوان قرارداد لازم مستقل بین فروشنده و خریدار در نظر گرفته می شود.

– در صورت خرید اینترنتی مبلغ خرید ابتدا به حساب صفرکیلومتر واریز می شود و در صورت تایید مشتری برای تحویل کالا مبلغ به حساب فروشگاه انتقال داده می شود. در صورتی که خریدار تا 7 روز کاری تحویل کالا را تایید نکرد و همچنین شکایتی از جانب خریدار در این بازه صورت نگرفت مبلغ خود به خود به حساب فروشگاه واریز می شود.
د)قوانین مربوط به خریداران:

– هر گونه اقدامی از سوی کاربران که منجر به ورود خسارت به شهرت تجاری، نام و اعتبار صفرکیلومتر شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی و صفر کیلومتر حق غیر فعال نمودن کاربر و اقدام قانونی علیه وی را جهت مطالبه خسارت و احقاق حقوق قانونی خود خواهد داشت

– مشتریان می توانند وجه سفارش خود را یا به صورت آنلاین پرداخت نمایید و یا هنگام تحویل آن را پرداخت کنند.

– مشتریان محترم در هنگام ثبت سفارش و استعلام ، به راحتی و بدون هیچگونه پرداخت وجهی قادر هستند روش های مختلف ارسال را با فروشگاه مورد نظر هماهنگ و مشاهده نمایند.این هزینه بر اساس روش ارسال انتخابی ،حجم و وزن کالای سفارش داده شده و مسافت تا شهر مقصد میتواند متغیر باشد.

– مشتریان موظف هستند به محض تحویل کالا ،در سایت صفر کیلومتر تحویل کالا را تایید کنند در غیر این صورت بعد از اتمام هفت روز کاری سایت صفرکیلومتر مبنا را بر تحویل کالا به مشتری قرار داده و مبلغ کالا را  به حساب فروشگاه واریز مینماید و امکان هیچ گونه شکایتی نخواهد بود.

 

ه)امکان بحث و تبادل نظر در سایت:

– در سایت امکان بحث و تبادل نظر با سایر کاربران، ثبت نظرات، پیشنهادات و سؤالات فراهم شده است. در این زمینه کاربران موظف هستند از درج هرگونه مطالب مغایر با اصول قانونی و اخلاقی، افترا آمیز، تهدید کننده حریم خصوصی افراد یا حقوق مالکیت معنوی و هرگونه مطالب ناشایست دیگر جداً خودداری نمایند، در غیراینصورت کلیه مسئولیت و عواقب قانونی آن بر عهده ایشان می باشد.

– سایت صفرکیلومتر  در نشر یا عدم نشر نظرات کاربران دارای اختیار کامل می باشد.

– در صورتیکه کاربری نسبت به رعایت و ضوابط سایت صفرکیلومتر در درج نظرات توجه کافی نداشته باشد، سایت مجاز است از دسترسی مجدد کاربر به سایت جلوگیری به عمل آورده و در صورت لزوم وی را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.